Synonimy
PEFR
Wskazania do badania
Przeciwwskazania do badania
Ciężka duszność uniemożliwiająca jakikolwiek wysiłek, w tym również wykonanie pomiaru.
Cel badania
Celem badania jest wczesne wykrycie zaostrzenia choroby (intensywniejsze leczenie może zapobiec wystąpieniu napadu astmatycznego) oraz ocena skuteczności leczenia.
Przygotowanie
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie powinno być wykonywane bezpośrednio po znacznym wysiłku fizycznym, gdyż może to wpływać na wynik pomiaru.
Opis badania
Pacjent wykonuje jak najgłębszy wdech, przykłada do ust aparat do pomiaru PEFR, a następnie wykonuje wydech poprzez ustnik aparatu. Wynik pomiaru tzw. szczytowego przepływu wydechowego zależy od stopnia obkurczenia dróg oddechowych. Badanie wykonuje się dwa razy dziennie: rano i po południu – porównując wyniki pomiarów ze sobą oraz ze skalą. Wartości powyżej 80% tzw. średniej wartości należnej, przy różnicy pomiędzy pomiarem porannym a popołudniowym nie przekraczającym 20%, oznaczają stan stabilny. Zmniejszenie wartości PEFR i/lub większa różnica pomiędzy pomiarami wskazują na pogorszenie drożności dróg oddechowych i zaostrzenie choroby u dziecka.
Wartości pomiarów należy zapisywać w notatniku, który koniecznie należy przynieść na wizytę u lekarza.
Wartości pomiarów należy zapisywać w notatniku, który koniecznie należy przynieść na wizytę u lekarza.
Możliwe powikłania
Nie obserwuje się powikłań.
Podpis
Opracowała
dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek
dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek
Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.