Synonimy
EEG
Wskazania do badania
Przeciwwskazania do badania
Brak istotnych przeciwwskazań.
Cel badania
Celem badania jest ocena pracy mózgu.
Przygotowanie
Ponieważ badanie powinno być wykonane w czasie czuwania i snu, czasami – szczególnie u małych niemowląt – zalecane jest zbudzenie dziecka nad ranem i utrzymanie go w stanie czuwania do chwili rozpoczęcia badania.
Opis badania
Badanie polega na nałożeniu na główkę dziecka rodzaju siateczki, w oka której wprowadzone są elektrody. Dotykają one skóry dziecka, ale nie dają żadnych nieprzyjemnych odczuć; badanie jest całkowicie niebolesne. Elektrody połączone są z aparatem rejestrującym fale wytwarzane przez mózg dziecka; obraz fal drukowany jest na papierze i oceniany przez lekarza neurologa. Czasami stosuje się dodatkowe pobudzenia takie jak: ostre, migające światła, ostry dźwięk w celu wywołania nieprawidłowej czynności mózgu (aby ocenić obraz fal mózgowych w trakcie napadu drgawkowego).
Możliwe powikłania
Nie obserwuje się istotnych powikłań.
Podpis
Opracowała
dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek
dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek
Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.