23 listopada 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis  ->
Jest to zgrubienie powieki powstałe w wyniku przewlekłego stanu zapalnego gruczołu natłuszczającego brzegi powiek (gruczołu Meiboma).
Objawy  ->
Pierwszym objawem choroby jest niebolesne zgrubienie powieki, początkowo może przypominać jęczmień, powieka jest obrzęknięta, oko podrażnione. Po kilku dniach objawy te ustępują, a pozostaje niebolesny, powoli rosnący, twardy guzek. Skóra nad nim jest przesuwalna.

Kontaktu z lekarzem wymaga:
  • Utrzymywanie się objawów gradówki powyżej 2 tygodni
  • Ból oka
  • Zmiana ostrości wzroku
  • Pojawienie się objawów ubocznych spowodowanych przyjmowaniem leków
  • Przyczyny  ->
    Przyczyną choroby jest zatkanie ujścia gruczołu Meiboma, które często spowodowane jest zakażeniem gronkowcowym.
    Gradówka częściej występuje u osób z trądzikiem różowatym i łojotokowym zapaleniem skóry oraz u dzieci z niewyrównaną wadą wzroku.
    Zapobieganie  ->
    W przypadku skłonności do występowania gradówek powinno się przemywać powieki wacikiem zwilżonym ciepłą wodą.
    Przebieg  ->
    Gradówka może ulec samowyleczeniu lub ustąpić po stosowaniu kropli z antybiotykami i sterydami. Jeżeli to nie nastąpi, zazwyczaj musi być usunięta chirurgicznie.
    Powikłania  ->
    Nie występują.
    Leczenie  ->
    Zalecenia ogólne
    Przy pierwszych oznakach podrażnienia powieki należy stosować ciepłe okłady w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Okłady powinno się stosować kilka razy dziennie przez około 20 minut.
    Utrzymywanie się objawów i brak poprawy w ciągu 2 tygodni wymaga kontaktu z lekarzem. Może być konieczne usunięcie zmiany w znieczuleniu miejscowym.
    Brak ograniczeń w zakresie aktywności fizycznej oraz szczególnych zaleceń dotyczących diety.

    Leczenie farmakologiczne
    Mogą być zalecone maści z antybiotykami, np. z erytromycyną, do stosowania miejscowego. Na brzegi powiek należy nakładać cienką warstwę maści 3-4 razy dziennie. Smarując grubą warstwą marnuje się lek, a efekt nie jest lepszy niż przy cienkiej warstwie.
    Krople z antybiotykami stosowane są, aby zapobiec szerzeniu się infekcji na inne części oka. Doustne antybiotyki nie są zazwyczaj potrzebne.
    Podpis  ->
    Opracowała
    lek. med. Marta Lebecka-Stangret
    spec. II° chorób oczu

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.