Opis
Jest to zniekształcenie stopy polegające na zaburzeniu jej prawidłowej budowy w wyniku przesunięcia się I kości śródstopia, co powoduje odchylenie dużego palca w kierunku zewnętrznym (koślawość). Choroba występuje trzy razy częściej u kobiet.
Objawy
Kontaktu z lekarzem wymaga:
Obecność wyżej wymienionych objawów, które powodują dolegliwości bólowe stopy oraz ograniczają normalną aktywność chorego.
Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
Wystąpienie objawów infekcji, takich jak gorączka, ból, tkliwość, obrzmienie i zaczerwienienie okolicy dużego palca stopy po leczeniu operacyjnym.
Przyczyny
Za przyczynę choroby uważa się niezdolność więzadeł i mięśni stopy do utrzymania prawidłowego kształtu stopy podczas obciążania. Osłabienie wytrzymałości - szczególnie przedniej części stopy, czyli tzw. sklepienia poprzecznego, jest zwykle początkowym etapem choroby.
Czynniki sprzyjające zachorowaniuWystępowanie podobnego zniekształcenia u innych członków rodziny
Choroby zapalne stawów
Noszenie niewygodnego obuwia - wąskiego z przodu i na wysokim obcasie, co powoduje ucisk palców stopy
Czynniki sprzyjające zachorowaniu
Zapobieganie
Przebieg
Wadę średniego i dużego stopnia można wyleczyć tylko operacyjnie. W przypadku niewielkich zniekształceń stosuje się środki ortopedyczne, co może zahamować postęp choroby.
Powikłania
Badania
Ocenę zaawansowania zniekształcenia przeprowadza się na podstawie zdjęć rentgenowskich.
Cel leczenia
Celem leczenia jest zmniejszenie dolegliwości chorej stopy, zwiększenie jej wytrzymałości, zahamowanie postępu choroby, leczenie operacyjne pozwala na korekcję deformacji kostnych i poprawę kształtu stopy przy .
Leczenie
Zalecenia ogólne
Leczenie powinno być prowadzone przez lekarza ortopedę
W zniekształceniach małego stopnia stosuje się wkładki ortopedyczne, ochraniacze wystającej I kości śródstopia, separatory (rozdzielacze) oddzielające I i II palec stopy oraz gotowe aparaty korygujące ustawienie dużego palca stopy
Nie należy stosować wymienionych środków na własną rękę, bez konsultacji lekarskiej
W przypadkach zaawansowanych skuteczne jest wyłącznie leczenie operacyjne
Tylko lekarz ortopeda może ocenić, jak bardzo zaawansowane jest zniekształcenie i czy już należy je operować
Powrót do normalnej aktywności fizycznej po leczeniu operacyjnym jest długotrwały i odbywa się ściśle według wskazań lekarza
Leczenie farmakologiczne
Choroby nie można wyleczyć farmakologicznie.
Leki mogą być stosowane doraźnie w trakcie leczenia opisanych powikłań.
Leczenie farmakologiczne
Choroby nie można wyleczyć farmakologicznie.
Leki mogą być stosowane doraźnie w trakcie leczenia opisanych powikłań.
Leczenie operacyjne
Leczenie operacyjne polega na przywróceniu prawidłowych stosunków anatomicznych stopy poprzez chirurgiczną korekcję ustawienia I kości śródstopia i dużego palca oraz usunięcie przerośniętych tkanek. Postępowanie pooperacyjne zwykle polega na unieruchomieniu gipsowym.
Podpis
Opracował:
lek. med. Robert Frąc
lek. med. Robert Frąc
Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.