Opis
Jest to stan zapalny „workowatej” struktury zwanej kaletką, pełniącej rolę amortyzatora pomiędzy ścięgnami a kością. Kaletki znajdują się zwykle w okolicach stawów i prawidłowo zawierają niewielką ilość płynu. Najczęściej stany zapalne dotyczą kaletek okolicy barku, łokcia, kolana, biodra lub ścięgna Achillesa.
Objawy
Kontaktu z lekarzem wymaga:
Przyczyny
Czynniki sprzyjające zachorowaniu
Zapobieganie
Przebieg
Jest to schorzenie stosunkowo częste, ale raczej niegroźne. Objawy zwykle ustępują w ciągu 7 do 14 dni, pod warunkiem zastosowania właściwego leczenia.
Powikłania
Nie podjęcie leczenia we właściwym czasie może spowodować nasilenie procesu chorobowego, prowadząc do trwałego ograniczenia ruchomości stawu, a czasem nawet do jego całkowitego zesztywnienia – tzw. „zamrożenie stawu”.
Badania
W zależności od przyczyny stanu zapalnego kaletki może być konieczne wykonanie zdjęć rentgenowskich chorej okolicy oraz badania krwi.
Cel leczenia
Celem leczenia jest wyeliminowanie dolegliwości bólowych i stanu zapalnego kaletki, uniknięcie powikłań, zwłaszcza ograniczenia ruchomości stawu, oraz umożliwienie powrotu do normalnej aktywności.
Leczenie
Zalecenia ogólne
Leczenie powinno być prowadzone w poradni ortopedycznej
Zalecenia lekarskie zazwyczaj obejmują odpoczynek, okłady z lodu, unieruchomienie i uniesienie chorej kończyny
W leczeniu stosuje się również nakłucia chorej kaletki i odciąganie z niej nadmiaru płynu oraz wstrzykiwanie do niej leków
Czasami konieczne jest unieruchomienie chorej kończyny szyną gipsową
Aby uniknąć zesztywnienia stawu, możliwie jak najwcześniej rozpoczyna się delikatne ruchy kończyną do granicy bólu
Powrót do normalnej aktywności fizycznej odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza
Leczenie farmakologiczne
Ze stosowanych leków należy wymienić: niesterydowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe, czasami antybiotyki. Do chorej kaletki można wstrzykiwać preparaty sterydowe.
Leczenie farmakologiczne
Ze stosowanych leków należy wymienić: niesterydowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe, czasami antybiotyki. Do chorej kaletki można wstrzykiwać preparaty sterydowe.
Leczenie operacyjne
Przypadki zaniedbane, nie leczone lub o długotrwałym przebiegu mogą wymagać zabiegu operacyjnego, polegającego na wycięciu chorej kaletki.
Podpis
Opracował:
lek. med. Robert Frąc
lek. med. Robert Frąc
Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.