Synonimy
Bakteryjne zapalenie stawów, septyczne zapalenie stawów, arthritis purulenta
Opis
Jest to stan zapalny stawu spowodowany zakażeniem (infekcją). Zapalenie może dotyczyć każdego stawu w organizmie, ale najczęściej występuje w stawach dużych i często narażonych na urazy, jak staw biodrowy, staw kolanowy oraz stawy rąk.
Objawy
Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
Przyczyny
Przyczyną choroby jest zajęcie stawu przez drobnoustroje, zwykle bakterie (paciorkowce, gronkowce, dwoinki rzeżączki, prątki gruźlicy) lub grzyby chorobotwórcze. Drobnoustroje dostają się do stawu:
z ognisk zakażenia w innych miejscach ciała (jak w przypadku rzeżączki lub gruźlicy)
z ognisk zakażenia toczącego się w sąsiedztwie stawu (np. czyraki, stany zapalne skóry lub ogniska zapalenia kości)
po urazie stawu oraz po zranieniach i otarciach okolicy stawu
Czynniki sprzyjające zachorowaniuChoroby przebiegające ze spadkiem odporności
Choroby przenoszone drogą płciową
Cukrzyca
Reumatoidalne zapalenie stawów
Stosowanie leków immunosupresyjnych
Operacje ortopedyczne
Zastrzyki dostawowe
Nadużywanie alkoholu
Stosowanie leków psychotropowych, zwłaszcza podawanych w zastrzykach
Niska higiena osobista
Endoprotezy stawów
Wiek powyżej 60 lat
Stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych, np. aspiryny z powodu innych chorób, co może przytłumić objawy zakażenia stawu i opóźnić diagnozę oraz leczenie
Czynniki sprzyjające zachorowaniu
Zapobieganie
Przebieg
Zapalenie stawu zwykle można wyleczyć pod warunkiem wczesnego rozpoznania i właściwego postępowania. Powrót do zdrowia trwa kilka tygodni, a nawet miesięcy. Opóźnienie leczenia może prowadzić do ciężkich, nieodwracalnych uszkodzeń stawu i utraty jego ruchomości.
Powikłania
Badania
Zwykle wykonuje się badania laboratoryjne jak: morfologia krwi i rozmaz krwi, OB, posiew krwi i posiew płynu pobranego ze stawu, a także zdjęcia rentgenowskie chorej okolicy.
Cel leczenia
Celem leczenia jest zlikwidowanie stanu zapalnego chorego stawu, gdyż tylko to chroni przed poważnymi powikłaniami i zupełnym zniszczeniem stawu.
Leczenie
Zalecenia ogólne
Leczenie schorzenia powinno odbywać się w warunkach szpitalnych. Chory wymaga leżenia w łóżku
Podstawą terapii sa antybiotyki podawane dożylnie, dobrane na podstawie badań bakteriologicznych i posiewu płynu pobranego z chorego stawu oraz antybiogramu
Leczenie wymaga stałego nadzoru lekarskiego. Okresowe posiewy płynu stawowego służą ocenie postępu leczenia
W okresie ostrym stosuje się unieruchomienie chorej kończyny, np. szyną gipsową, ponieważ ruchy nasilają dolegliwości
Po rozpoczęciu leczenia i zmniejszeniu dolegliwości można rozpocząć ćwiczenia zakresu ruchomości stawu
Rehabilitacja pod kontrolą lekarza ortopedy jest niezbędna po zakończeniu leczenia, aby przywrócić jak najlepszą funkcję stawu
Leczenie farmakologiczne
Podstawowym lekiem są antybiotyki (podawane przeważnie dożylnie). Leki podaje się długotrwale i często kontynuuje się ich przyjmowanie po wyjściu ze szpitala. Nigdy nie należy przerywać przyjmowania leków bez wyraźnego zalecenia lekarza. Zakażenie może bowiem nawrócić po przejściowym ustąpieniu objawów. W okresie najsilniejszych dolegliwości stosuje się silne leki przeciwbólowe, np. morfinę.
Leczenie farmakologiczne
Podstawowym lekiem są antybiotyki (podawane przeważnie dożylnie). Leki podaje się długotrwale i często kontynuuje się ich przyjmowanie po wyjściu ze szpitala. Nigdy nie należy przerywać przyjmowania leków bez wyraźnego zalecenia lekarza. Zakażenie może bowiem nawrócić po przejściowym ustąpieniu objawów. W okresie najsilniejszych dolegliwości stosuje się silne leki przeciwbólowe, np. morfinę.
Leczenie operacyjne
Leczenie chirurgiczne stanowi integralną część postępowania lekarskiego. Polega ono na drenażu stawu, czyli usunięciu ze stawu zakażonego płynu, zniszczonych tkanek i zanieczyszczeń pourazowych. Umożliwia również dostawowe podawanie antybiotyku.
Podpis
Opracował:
lek. med. Robert Frąc
lek. med. Robert Frąc
Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.