Opis
Jest to stan zapalny tkanki kostnej i szpiku kostnego. Choroba może dotyczyć każdej kości w organizmie. U dzieci zapalenie występuje najczęściej w obrębie kości udowej, piszczelowej, ramieniowej oraz promieniowej (przedramię). U dorosłych zwykle dotyczy kości miednicy lub kręgosłupa. Choroba może pojawić się w każdym wieku, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, ale częściej występuje u dzieci w okresie szybkiego wzrostu organizmu (5 do 14 lat), szczególnie u chłopców.
Objawy
Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
Przyczyny
Przyczyną choroby jest zakażenie kości przez bakterie, najczęściej przez gronkowce. Bakterie dostają się do kości wraz z krążącą krwią w przypadku:
Złamań otwartych (pierwotnie zakażonych) lub innych urazów
Czyraków, ropni lub uszkodzeń skóry
Zapalenia ucha środkowego
Zapalenia płuc
Czynniki sprzyjające zachorowaniu Choroby przebiegające ze spadkiem odporności
Cukrzyca
Endoprotezy stawów
Dożylne podawanie leków
Bardzo szybkie wzrost w dzieciństwie
Czynniki sprzyjające zachorowaniu
Zapobieganie
Leczenie wszystkich zakażeń bakteryjnych organizmu, aby zapobiec przedostaniu się bakterii do kości.
Przebieg
Zapalenie kości i szpiku zwykle można wyleczyć pod warunkiem wczesnego rozpoznania i rozpoczęcia właściwego, agresywnego leczenia.
Powikłania
Badania
Zwykle wykonuje się badania laboratoryjne jak: morfologia krwi i rozmaz krwi, OB, posiew krwi i posiew ropy. Konieczne może być badanie izotopowe kości - scyntygrafia, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Zdjęcia rentgenowskie chorej okolicy często nie wykazują zmian w pierwszych 2-3 tygodniach choroby.
Cel leczenia
Celem leczenia jest zlikwidowanie procesu zapalnego kości, gdyż tylko to chroni przed poważnymi powikłaniami i przejściem zapalenia w proces przewlekły, czasem niemożliwy do wyleczenia.
Leczenie
Zalecenia ogólne
Schorzenie wymaga bezwzględnie stałej kontroli lekarskiej
Pobyt w szpitalu może być konieczny w celu operacyjnego usunięcia fragmentów zakażonej kości i dożylnego podawania dużych dawek antybiotyków
Czasami zachodzi konieczność usunięcia wcześniej wszczepionych implantów (np. endoprotez stawów)
Chora kończyna powinna być ułożona poziomo lub lekko uniesiona
Zaleca się wykonywanie ćwiczeń zdrowymi kończynami, szczególnie podczas dłuższego pobytu w łóżku
Leżenie w łóżku jest wskazane do czasu ustąpienia objawów choroby
Powrót do normalnej aktywności następuje stopniowo, ściśle według zaleceń lekarza
Leczenie nie wymaga stosowania specjalnej diety. Posiłki powinny być zróżnicowane, bogate w witaminy i mikroelementy.
Leczenie farmakologiczne
Podstawowym lekiem są antybiotyki, które dawniej podawane były wyłącznie dożylnie. Obecnie nowoczesne antybiotyki mogą być podawane doustnie lub w zastrzykach domięśniowych. Antybiotyki stosuje się długotrwale, czasami nawet 8-10 tygodni. Zwykle istnieje konieczność stosowania leków przeciwbólowych.
Leczenie farmakologiczne
Podstawowym lekiem są antybiotyki, które dawniej podawane były wyłącznie dożylnie. Obecnie nowoczesne antybiotyki mogą być podawane doustnie lub w zastrzykach domięśniowych. Antybiotyki stosuje się długotrwale, czasami nawet 8-10 tygodni. Zwykle istnieje konieczność stosowania leków przeciwbólowych.
Leczenie operacyjne
W trakcie leczenia często istnieje konieczność interwencji chirurgicznej. Polega ona na usunięciu zakażonych fragmentów kości lub metalowych implantów z kości, drenażu zakażonej kości oraz miejscowym zastosowaniu specjalnych preparatów antybiotykowych.
Podpis
Opracował:
lek. med. Robert Frąc
lek. med. Robert Frąc
Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.