Synonimy
Spondyloza, spondyloartroza, spondylosis deformans
Opis
Jest to schorzenie kręgosłupa powodujące ograniczenie ruchomości i dolegliwości bólowe wywołane zniekształceniem i uszkodzeniem kręgów oraz stawów kręgosłupa. Najczęściej choroba dotyczy odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. Choroba jest jedną z najczęstszych przyczyn występowania o świadczenia rentowe.
Objawy
Odcinek szyjny
Odcinek lędźwiowy
Kontaktu z lekarzem wymaga:
Występowanie dolegliwości bólowych i sztywności kręgosłupa.
Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
Przyczyny
Zapobieganie
Przebieg
Choroba ma charakter stale postępujący. Powstałych zmian zwyrodnieniowych nie można cofnąć. Można natomiast złagodzić objawy choroby. Uregulowanie trybu życia, unikanie nadmiernych wysiłków i przeciążeń kręgosłupa oraz regularna, umiarkowana aktywność fizyczna pozwalają utrzymać długotrwałą poprawę. Zaniedbywanie leczenia i nie stosowanie się do zaleceń lekarza może natomiast przyspieszyć rozwój choroby.
Powikłania
Badania
Chorobę rozpoznaje się na podstawie zdjęć rentgenowskich. Obecnie coraz częściej wykonuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny chorego odcinka kręgosłupa. Często wykonuje się również badania krwi i moczu, celem wykluczenia innych przyczyn dolegliwości kręgosłupa
Cel leczenia
Celem leczenia jest przede wszystkim zmniejszenie dolegliwości bólowych, zatrzymanie postępu choroby oraz poprawa sprawności pacjenta.
Leczenie
Zalecenia ogólne
Leczenie powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza ortopedy przy współpracy rehabilitanta, a często również lekarza reumatologa i neurologa
Zabiegi rehabilitacyjne, fizykoterapia i masaże stanowią bardzo ważny element procesu leczniczego
W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego często stosuje się kołnierze ortopedyczne
W zmianach kręgosłupa lędźwiowego pomocne są specjalne pasy i gorsety ortopedyczne
W bólach krzyża wskazane jest spanie na twardym materacu
Umiarkowana, regularna aktywność fizyczna jest niezbędna dla zachowania sprawności chorego
Konieczna jest redukcja wagi ciała u osób z nadwagą
Leczenie farmakologiczne
Z leków stosuje się głównie leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające mięśnie. Bardzo często wymienione leki stosuje się miejscowo, podczas zabiegów fizykoterapeutycznych.
Leczenie farmakologiczne
Z leków stosuje się głównie leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające mięśnie. Bardzo często wymienione leki stosuje się miejscowo, podczas zabiegów fizykoterapeutycznych.
Leczenie operacyjne
Przypadki choroby powikłane zaburzeniami neurologicznymi, zwłaszcza wywołanymi uszkodzeniem krążka międzykręgowego, mogą wymagać leczenia operacyjnego.
Podpis
Opracował
lek. med. Robert Frąc
lek. med. Robert Frąc
Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.