29 marca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Pseudokrup
Opis  ->
Jest to poważna choroba występująca zwykle u dzieci między 1 a 5 rokiem życia. Na skutek infekcji dochodzi do powstania znacznego obrzęku w obrębie krtani, powodującego silną duszność będącą efektem zwężenia dróg oddechowych.
Objawy  ->
  • Nagły, suchy, szczekający kaszel
  • Szybko nasilająca się chrypka
  • Świszczący oddech
  • Wciąganie dołka nadmostkowego i przestrzeni międzyżebrowych podczas wdechu
  • Zasinienie warg i skóry
  • Ogólne pogorszenie stanu dziecka i strach przed uduszeniem

    Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga
    Stwierdzenie u dziecka objawów, mogących sugerować rozwój podgłośniowego zapalenia krtani.
  • Przyczyny  ->
    Najczęstszą przyczyną podgłośniowego zapalenia krtani jest infekcja wirusowa z wtórnym nadkażeniem bakteryjnym. Sprzyja temu zwłaszcza zimna, wilgotna, jesienno-zimowa pogoda. Częściej chorują dzieci, które mają skłonność do nawracających infekcji nosa, z przerostem migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego oraz ze skłonnościami do alergii.
    Zapobieganie  ->
    Nie ma znanych sposobów zapobiegania rozwojowi podgłośniowego zapalenia krtani.
    Przebieg  ->
    Dzięki zastosowaniu odpowiednich leków stan chorego zwykle szybko się poprawia i dochodzi do całkowitego ustąpienia objawów choroby. Brak właściwego leczenia i opieki lekarskiej może spowodować niebezpieczne dla zdrowia chorego powikłania.
    Powikłania  ->
  • Nasilenie duszności
  • Niewydolność krążenia
  • Badania  ->
    Podstawowym badanie jest laryngoskopia, polegająca na obejrzeniu krtani za pomocą specjalnego lusterka. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie gazometrii, czyli laboratoryjnego oznaczenia ciśnienia tlenu i dwutlenku węgla we krwi.
    Cel leczenia  ->
    Celem leczenia podgłośniowego zapalenia krtani jest szybkie opanowanie obrzęku, poprawa samopoczucia chorego oraz zapobieżenie nasileniu duszności i pogorszeniu stanu ogólnego dziecka. Inny cel to zahamowanie rozwoju infekcji i zapobieżenie wtórnemu nadkażeniu bakteryjnemu. Przy prawidłowo prowadzonym postępowaniu zwykle dość szybko dochodzi do ustąpienia niepokojących objawów i znacznej poprawy stanu pacjenta, a następnie do całkowitego wyleczenia. Brak opieki lekarskiej może spowodować niebezpieczne dla zdrowia dziecka powikłania.
    Leczenie  ->
    Zalecenia ogólne
    Choremu dziecku należy zapewnić staranną opiekę i wypoczynek. W ciężkich przypadkach konieczne jest leczenie w warunkach szpitalnych.
    Dieta powinna być lekkostrawna, posiłki należy jeść w małych porcjach. Należy dużo pić. W czasie choroby pacjent powinien przebywać w łóżku. Powietrze w pomieszczeniu powinno mieć dość wysoką wilgotność. W okolicy grzejników można postawić naczynia wypełnione wodą. Należy utrzymywać stałą temperatura pomieszczenia około 20-22°C.

    Leczenie farmakologiczne
    Celem leczenia farmakologicznego jest przede wszystkim usunięcie niedrożności i kaszlu, a ponadto uspokojenie chorego dziecka. Aby zmniejszyć obrzęk, podawane są kortykosterydy. Stosowanie antybiotyków ma na celu opanowanie infekcji, będącej przyczyną choroby. Czasami stosuje się środki uspokajające.
    Leczenie operacyjne  ->
    Jeżeli nie ma poprawy, konieczna jest intubacja, czyli założenie do dróg oddechowych specjalnej rurki z tworzywa, pozwalającej na zachowanie drożności dróg oddechowych. Ponadto niezbędna może być tlenoterapia, zazwyczaj w formie namiotu tlenowego. W celu poprawy stanu nawodnienia pacjenta stosuje się kroplówki. W przypadku ciężkiej niedrożności, kiedy intubacja jest niemożliwa, konieczne może być wykonanie tracheotomii, polegającej na nacięciu znajdującej się poniżej krtani tchawicy i założeniu rurki tracheostomijnej. Jest to jedyny sposób, aby utrzymać przepływ powietrza w drogach oddechowych.
    Podpis  ->
    lek. med. Romana Rajba

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.