Opis
Łzy odprowadzane są z oka do nosa poprzez kanaliki łzowe w powiece górnej i dolnej, które dochodzą do woreczka łzowego znajdującego się poniżej wewnętrznego kącika oka. Stamtąd do nosa prowadzi przewód nosowo-łzowy. Przewód nosowo-łzowy może być zamknięty lub zwężony w wyniku infekcji i stanu zapalnego, co jest dość częste w starszym wieku. U niemowląt natomiast jest on czasem zamknięty przez błonkę, która powinna zanikać tuż przed urodzeniem lub w pierwszych tygodniach życia. Jeżeli to nie nastąpi, wtedy pod koniec pierwszego miesiąca życia oko zaczyna łzawić, ponieważ w tym wieku dziecko wytwarza już łzy, a odprowadzanie ich jest utrudnione. Może też wystąpić infekcja spojówek i w oku pojawia się ropa.
Objawy
Kontaktu z lekarzem wymaga:
Przyczyny
Do zatkania dróg łzowych może dojść z powodu:
Wrodzonej niedrożności przewodu nosowo-łzowego
Zakażenia bakteryjnego przewodu (od strony nosa lub oka)
Przewlekłego stanu zapalnego, polipów w jamie nosowej i zatokach
Urazu oka lub nosa
Czynniki sprzyjające zachorowaniu Występowanie niedrożności dróg łzowych w rodzinie noworodka
Wady rozwojowe u noworodków
Infekcje nosa i zatok
Czynniki sprzyjające zachorowaniu
Zapobieganie
Właściwe leczenie infekcji nosa i oka
Przebieg
Powikłania
Leczenie
Zalecenia ogólne U niemowląt z zamkniętym przewodem nosowo łzowym przeważnie dochodzi do samoistnego udrożnienia w wieku od 6 miesięcy do roku. Aby to przyspieszyć, można stosować masaż woreczka łzowego po każdym karmieniu dziecka. Polega on na dość silnym przyciskaniu wewnętrznego kącika do noska, z równoczesnym masowaniem tej okolicy w kierunku skrzydełka noska. Często jest to skuteczne postępowanie. W przypadku ostrego zakażenia wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej. Natomiast brak jest szczególnych zaleceń dotyczących diety.
Leczenie farmakologiczne
W przypadku infekcji stosuje się antybiotyki w kroplach do oka, tabletkach lub zastrzykach.
Leczenie operacyjne
Leczenie chirurgiczne (sondowanie przewodu nosowo-łzowego) jest konieczne u dzieci, jeżeli do 6 miesiąca nie doszło do samoistnego udrożnienia. U dzieci w tym wieku i starszych, ze względu na ich dużą ruchliwość, wykonuje się ten zabieg w krótkotrwałej narkozie. U młodszych dzieci i dorosłych wystarczające jest miejscowe znieczulenie kroplami.
W przypadku nawracającego zapalenia woreczka łzowego, gdy drogi łzowe są trwale zwężone przez blizny konieczne jest leczenie operacyjne polegające na połączeniu woreczka łzowego z jamą nosa.
W przypadku ostrego ropnia konieczne jest jego nacięcie w miejscowym znieczuleniu i założenie sączka.
W przypadku nawracającego zapalenia woreczka łzowego, gdy drogi łzowe są trwale zwężone przez blizny konieczne jest leczenie operacyjne polegające na połączeniu woreczka łzowego z jamą nosa.
W przypadku ostrego ropnia konieczne jest jego nacięcie w miejscowym znieczuleniu i założenie sączka.
Podpis
Opracowała
lek. med. Marta Lebecka-Stangret
spec. II° chorób oczu
lek. med. Marta Lebecka-Stangret
spec. II° chorób oczu
Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.