Opis
Choroba ta jest rezultatem niedostatecznego wydzielania hormonów przysadki mózgowej, niewielkiego gruczołu wydzielania wewnętrznego, położonego u podstawy czaszki, który składa się z dwóch płatów.
Przedni płat przysadki (część gruczołowa) produkuje następujące hormony:Hormon wzrostu – somatotropinę (GH)
Prolaktynę (PRL), stymulującą gruczoły sutkowe do produkcji mleka
Tyreotropinę (TSH), regulującą funkcję tarczycy
Kortykotropinę (ACTH), regulującą czynność nadnerczy
Folitropinę (FSH) i luteotropinę (LH), regulujące czynność gonad
Tylny płat przysadki (część nerwowa) wydziela dwa hormony, produkowane w podwzgórzu:Wazopresynę, czyli antydiuretynę (ADH) biorącą udział, za pośrednictwem nerek w regulacji gospodarki wodnej organizmu
Oksytocynę, wpływającą na czynność skurczową macicy w trakcie porodu oraz na wydzielanie mleka z gruczołów sutkowych
Przedni płat przysadki (część gruczołowa) produkuje następujące hormony:
Tylny płat przysadki (część nerwowa) wydziela dwa hormony, produkowane w podwzgórzu:
Objawy
Kontaktu z lekarzem wymaga:
Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
Chory z przełomem w przebiegu niedoczynności przysadki, co może objawiać się śpiączką hipoglikemiczną (niepokój, poty, drżenia kończyn, utrata przytomności), śpiączką hipotermiczną (senność, utrata przytomności, znaczne obniżenie temperatury ciała) lub śpiączką z zatrucia wodnego (osłabienie, zaburzenia psychiczne, utrata przytomności).
Przyczyny
Czynnki sprzyjające zachorowaniu
Zapobieganie
W przypadku urazu głowy, infekcji ośrodkowego układu nerwowego lub rozpoznania guza przysadki należy jak najszybciej podjąć właściwe leczenie.
Przebieg
Chorobę można leczyć systematycznym podawaniem hormonów tarczycy, nadnerczy i gonad.
Powikłania
Przełom w przebiegu niedoczynności przysadki – opis objawów powyżej. Nieleczona niedoczynność przysadki jest chorobą śmiertelną.
Badania
Cel leczenia
Leczenie
Zalecenia ogólne
Nie jest konieczne stosowanie specjalnej diety. Aktywność fizyczna powinna być odpowiednia do wydolności fizycznej chorych. Wskazane jest noszenie bransolety z informacją o rozpoznanej niedoczynności przysadki oraz rodzaju i dawce przyjmowanych leków.
Leczenie farmakologiczneHormonalna terapia zastępcza - w praktyce stosowane są hormony tarczycy, kortykosterydy oraz estrogeny, gestageny i testosteron
Leki przeciwbólowe w okresie pooperacyjnym
Antybiotyki oraz leki przeciwwirusowe u chorych z infekcją ośrodkowego układu nerwowego
Nie jest konieczne stosowanie specjalnej diety. Aktywność fizyczna powinna być odpowiednia do wydolności fizycznej chorych. Wskazane jest noszenie bransolety z informacją o rozpoznanej niedoczynności przysadki oraz rodzaju i dawce przyjmowanych leków.
Leczenie farmakologiczne
Leczenie operacyjne
Jeśli przyczyną niedoczynności przysadki jest guz lub tętniak, to usuwa się je chirurgicznie.
Podpis
Opracowała
lek. med. Agnieszka Madej-Pilarczyk
Zakład Endokrynologii, Instytut CMDiK
lek. med. Agnieszka Madej-Pilarczyk
Zakład Endokrynologii, Instytut CMDiK
Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.