21 listopada 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis  ->
Lamblioza jest chorobą jelita cienkiego powodowaną przez pasożyt z grupy wiciowców o nazwie Lamblia intestinalis (Giardia lamblia). Najczęściej chorują dzieci, ale zakażenie może wystąpić w każdym wieku.
Objawy  ->
Objawy choroby są niecharakterystyczne. Dość częste są bóle kolkowe w prawym podżebrzu, którym mogą towarzyszyć stany podgorączkowe. Czasami występują poposiłkowe bóle w górnej części brzucha lub biegunka, zmiany na skórze o typie „pokrzywki”, chudnięcie. U większości chorych zakażenie przebiega jednak bezobjawowo.

Kontaktu z lekarzem wymaga:
  • Występowanie wymienionych powyżej objawów

  • Brak poprawy po leczeniu lub nowe objawy, które wystąpiły w trakcie leczenia


  • Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
  • Nasilona biegunka
  • Żółtaczka
  • Przyczyny  ->
    Postacie przetrwalnikowe pasożyta, tak zwane cysty, są wydalane z kałem. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową przez połknięcie cyst, przenoszonych przez brudne ręce, zanieczyszczony pokarm lub wodę.
    Połknięte pasożyty namnażają się i zagnieżdżają się w komórkach błony śluzowej jelita cienkiego. Zakażenie prowadzi do stanu zapalnego i zmian wstecznych (zaniku) nabłonka, czego wynikiem są zaburzenia wchłaniania i biegunka. Niekiedy pasożyty przechodzą do dróg żółciowych i mogą spowodować żółtaczkę oraz powiększenie wątroby.
    Zapobieganie  ->
  • Przestrzeganie zasad higieny osobistej
  • Staranne mycie warzyw i owoców
  • Picie wody tylko ze znanych i zbadanych źródeł
  • Przebieg  ->
    Choroba najczęściej przebiega bezobjawowo. Jeśli występują dolegliwości, to zwykle mają przewlekły, łagodny i nawracający charakter. Pierwsze zakażenie częściej wywołuje objawy niż następne inwazje. Prawidłowe leczenie prowadzi do ustąpienia dolegliwości w ciągu kilku dni.
    Powikłania  ->
    Zapalenie dróg żółciowych i żółtaczka.
    Badania  ->
    Podstawowe znaczenie ma badanie kału na obecność pasożytów. Oprócz zwykłego mikroskopu, coraz częściej używa się do tego testów enzymatycznych, co przyspiesza ustalenie rozpoznania. Niekiedy bada się również treść dwunastniczą pobraną przez zgłębnik żołądkowy.
    Cel leczenia  ->
    Celem leczenia jest eliminacja pasożytów z organizmu.
    Leczenie  ->
    Zalecenia ogólne
    Leczenie prowadzi się w domu. Z uwagi na skąpoobjawowy przebieg choroby, członków rodziny chorego traktuje się jak zakażonych - oni również powinni poddać się leczeniu przeciwpasożytniczemu.
    U osób z przewlekłymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego lekarz może zalecić leczenie lambliozy nawet wtedy, gdy badanie kału nie potwierdziło zakażenia.
    Dieta nie ma znaczenia w leczeniu tej choroby.
    Nie ma ograniczeń odnośnie aktywności fizycznej.

    Leczenie farmakologiczne
    Najczęściej stosowane w tej chorobie leki przeciwpasożytnicze - tynidazol, metronidazol lub atebryna - odznaczają się wysoką skutecznością. W zależności od rodzaju preparatu, leczenie trwa od jednego do trzech dni. Osoby przyjmujące leki nie mogą pić alkoholu.
    Podpis  ->
    Opracowała
    dr n. med. Edyta Zagórowicz

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.