Opis
Obecność ciała obcego w oku: opiłka metalu, kawałka drewna, kamienia, piasku, farby lub innych zanieczyszczeń. Zwykle dostanie się ciała obcego do oka (do worka spojówkowego)wywołuje łzawienie, co w połączeniu z ruchem „przecierania oczu” (zawsze do wewnątrz, tzn. w kierunku nosa) często pozwala na samoistne usunięcie ciała obcego.
Objawy
Kontaktu z lekarzem wymaga:
Przyczyny
Do przedostania się ciała obcego do oka może dojść podczas zwykłych codziennych prac domowych lub w czasie rekreacji.
Czynniki sprzyjające zachorowaniuWykonywanie różnych czynności podczas wiatru
Wykonywanie czynności, podczas których drobne fragmenty różnych materiałów unoszą się w powietrzu – szlifowanie, cięcie metalu lub drzewa
Czynniki sprzyjające zachorowaniu
Zapobieganie
Należy unikać przebywania w zanieczyszczonym środowisku, osłaniać oczy, a w wymienionych wyżej okolicznościach używać okularów ochronnych.
Przebieg
Większość ciał obcych, które nie „wypłynęły” samoistnie ze łzami, można usunąć w gabinecie lekarskim, ewentualnie w znieczuleniu miejscowym .
Powikłania
Badania
W celu wykrycia uszkodzeń powierzchni oka (rogówki) stosuje się badanie polegające na oglądaniu oka pod powiększeniem, w czasie badania podaje się czasem do oka żółty barwnik, który pozwala uwidocznić uszkodzenia.
Leczenie
Zalecenia ogólne
Należy bezzwłocznie udać się do okulisty. Nie wolno prowadzić samochodu
Nie powinno się trzeć oka
Do czasu badania zaleca się trzymać oko zamknięte
Ciało obce usuwa się w znieczuleniu miejscowym (krople) i jest to bezbolesne, ale wymaga współpracy pacjenta. Po usunięciu ciała obcego, do czasu zagojenia się ubytku nabłonka rogówki, zaleca się noszenie opatrunku, aby oko było zamknięte
Po ustąpieniu dolegliwości stopniowo można podjąć normalną aktywność
Brak jest szczególnych zaleceń dotyczących diety
Leczenie farmakologiczne Krople i maści z antybiotykami w celu zapobieżenia infekcji
Tabletki przeciwbólowe
Leczenie farmakologiczne
Podpis
Opracowała
lek. med. Marta Lebecka-Stangret
spec. II° chorób oczu
lek. med. Marta Lebecka-Stangret
spec. II° chorób oczu
Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.