21 listopada 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis  ->
Kardiomiopatie są chorobami mięśnia sercowego. Kardiomiopatie dzieli się na pierwotne, kiedy przyczyna zmian w sercu nie do końca jest znana, do których zalicza się kardiomiopatię zastoinową, przerostową i zaciskającą, oraz kardiomiopatie wtórne, do których zalicza się m.in. kardiomiopatię zapalną, niedokrwienną i alkoholową. Generalnie w wyniku zachorowania na kardiomiopatię dochodzi do osłabienia siły skurczu mięśnia serca i do upośledzonego funkcjonowania mięśnia sercowego jako pompy. Doprowadza to do niedostatecznego zaopatrywania organizmu w utlenowaną krew.
Objawy  ->
Często kardiomiopatie w swoim początkowym stadium nie dają żadnych uchwytnych objawów ani dolegliwości. Najczęściej w zaawansowanych stadiach choroby dochodzi do niewydolności krążenia. Pojawić się wtedy mogą takie objawy jak:
  • Nieregularne, wolne lub szybkie bicie serca
  • Duszność przy wykonywaniu niewielkich wysiłków, czasem także przy leżeniu na wznak
  • Obrzęki kończyn dolnych
  • Nadmierne zmęczenie
  • Uporczywy kaszel
  • Omdlenia
  • Dolegliwości bólowe o typie dusznicy bolesnej


  • Kontaktu z lekarzem wymaga:
    Nasilenie się dotychczasowych dolegliwości lub pojawienie się nowych objawów u pacjentów ze zdiagnozowaną postacią kardiomiopatii.

    Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
    Należy pilnie skontaktować się z lekarzem w przypadku silnych dolegliwości bólowych (dławicowych), omdleń, uciążliwych zaburzeń rytmu serca.
    Przyczyny  ->
    Przyczyny choroby są różne w zależności od rodzaju kardiomiopatii:
  • Kardiomiopatia zapalna: infekcje wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze
  • Kardiomiopatia niedokrwienna: choroba niedokrwienna serca, stan po zawale mięśnia serca
  • Kardiomiopatia alkoholowa: nadmierne spożycie alkoholu
  • Kardiomiopatia zastoinowa: przyczyna często nieznana, może być następstwem działania różnych czynników toksycznych, immunologicznych, infekcyjnych, metabolicznych i innych
  • Kardiomiopatia przerostowa: przyczyna nieznana, czasem schorzenie dziedziczone jest w obrębie rodziny
  • Kardiomiopatia zaciskająca: spowodowana może być niedoczynnością tarczycy, odkładaniem się w mięśniu serca amyloidu (białka o zmienionej strukturze), depozytów żelaza w przypadku hemochromatozy i innymi, mniej poznanymi przyczynami
  • Zapobieganie  ->
    Należy ograniczyć spożywanie alkoholu, stosować dietę bogatą w mikro- i makroelementy oraz witaminy, poddać odpowiedniemu leczeniu choroby mogące doprowadzić do wystąpienia kardiomiopatii. Istotna jest profilaktyka choroby niedokrwiennej serca.
    Przebieg  ->
    W przypadku niektórych kardiomiopatii, regularne wizyty lekarskie i leczenie chorób będących przyczyną i nasilających kardiomiopatię, pozwalają na odpowiednią kontrolę schorzenia i utrzymanie dobrej jakości życia. Inne postacie kardiomiopatii, szczególnie kardiomiopatie pierwotne, trudno poddają się leczeniu i w swoim przebiegu mogą doprowadzić do rozwinięcia się niewydolności krążenia. Tym niemniej odpowiednio prowadzone leczenie pozwala oddalić ten moment w czasie.
    Powikłania  ->
    Badania  ->
    Badania dodatkowe mają na celu określenie rodzaju kardiomiopatii, wykrycie ewentualnej przyczyny i monitorowanie przebiegu leczenia. Wykonuje się: EKG, echokardiografię, RTG klatki piersiowej, badania składu krwi, badanie poziomu hormonów, cewnikowanie serca, a w szczególnych przypadkach nawet biopsję mięśnia serca .
    Cel leczenia  ->
    Celem leczenia jest opanowanie postępu kardiomiopatii oraz zmniejszenie ilości i nasilenia dolegliwości z nią związanych.
    Leczenie  ->
    Zalecenia ogólne
    W początkowym okresie diagnostyki i wdrażania leczenia konieczny jest pobyt w szpitalu. Dalsze leczenie, w zależności od nasilenia choroby, może być prowadzone w warunkach ambulatoryjnych.
    Aktywność fizyczna zależy od rodzaju i stopnia nasilenia kardiomiopatii, i waha się od prawie nieograniczonej do nakazu przebywania w łóżku.
    Dieta powinna zawierać małą ilość soli kuchennej, być uboga w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a bogata w witaminy oraz składniki mineralne. Należy ograniczyć lub zaprzestać spożywania alkoholu.

    Leczenie farmakologiczne
    W zależności od typu kardiomiopatii stosuje się różne schematy leczenia. Główne leki stosowane w przypadku kardiomiopatii są podobne jak w leczeniu niewydolności krążenia: leki moczopędne, leki z grupy blokerów enzymu konwertującego angiotensynę (tzw. inhibitory ACE), digoksyna, preparaty uzupełniające poziom potasu we krwi.
    Leczenie operacyjne  ->
    W przypadku zaawansowanych kardiomiopatii, którym towarzyszą nasilone objawy niewydolności krążenia, jedyną skuteczną metodą leczenia może być przeszczep serca.
    Podpis  ->
    Opracował
    lek. med. Wiktor Kuliczkowski

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.