24 listopada 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis  ->
Jest to łagodny guzek o średnicy kilku do kilkudziesięciu milimetrów, w kształcie grudki lub grzybka, umiejscowiony na błonie śluzowej jelita grubego.
Objawy  ->
Zwykle polip nie powoduje żadnych dolegliwości. Czasami obserwuje się niewielkie krwawienie, wydalanie zwiększonej ilości gazów, śluzu z kałem lub samego śluzu, biegunkę i kurczowe bóle brzucha.

Kontaktu z lekarzem wymaga:
  • Krwawienie z odbytu
  • Wydalanie śluzu
  • Przyczyny  ->
    Przyczyny powstawania polipów nie są znane. Polipy o budowie gruczołowej (budowę polipa można ocenić na podstawie badania mikroskopowego) mogą zezłośliwieć i przekształcić się w raka jelita grubego.
    Zapobieganie  ->
    U osób, u których wykryto jednego lub więcej polipów gruczołowych, ryzyko powstania następnych polipów jest większe niż u pozostałych. Osoby te powinny okresowo poddać się kolonoskopii w celu wykrycia i usunięcia nowych polipów. O tym, jak często należy poddać się badaniu, decyduje rodzaj i liczba polipów.
    Przebieg  ->
    Usunięcie polipa nie zapobiega powstaniu następnych i dlatego trzeba okresowo badać jelito.
    Powikłania  ->
    Przekształcenie polipa w raka jelita grubego.
    Badania  ->
    Przy wymienionych powyżej objawach wykonuje się wziernikowanie jelita grubego (sigmoidoskopię lub kolonoskopię) albo radiologiczne badanie jelita grubego z kontrastem (tak zwany wlew doodbytniczy).
    Cel leczenia  ->
    Leczenie polega na usunięciu polipa, co skutecznie likwiduje objawy i zapobiega zezłośliwieniu.
    Leczenie  ->
    Zalecenia ogólne
    Dieta powinna być niskotłuszczowa, z dużą ilością błonnika.
    Z wyjątkiem okresu bezpośrednio po zabiegu usunięcia polipa, nie ma ograniczeń dotyczących aktywności fizycznej.

    Leczenie farmakologiczne
    Nie ma skutecznego leczenia farmakologicznego
    Leczenie operacyjne  ->
    Polipy usuwa się endoskopowo lub chirurgicznie. W czasie kolonoskopii lekarz odcina polip specjalną pętlą lub niszczy nieprawidłową tkankę laserem. Czasami do usunięcia większego polipa potrzebny jest więcej niż jeden zabieg. O tym, czy był on wystarczający, decyduje badanie histopatologiczne – jeśli w polipie było ognisko raka, trzeba dodatkowo wyciąć chirurgicznie otaczające tkanki. Duże polipy leczy się chirurgicznie. Przy bardzo licznych polipach (w genetycznie uwarunkowanej polipowatości gruczolakowatej rodzinnej) usuwa się całe jelito grube (zabieg chirurgiczny określany jako kolektomia).
    Podpis  ->
    Opracowała
    dr n. med. Edyta Zagórowicz

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.