21 listopada 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis  ->
Jest to rzadko występujący, ciężki stan zapalny jelita, prowadzący do znacznego odwodnienia, a niekiedy zapalenia otrzewnej i wstrząsu.
Objawy  ->
Choroba ma ciężki przebieg. Najczęściej występują jednocześnie biegunka z domieszką krwi, kurczowe bóle brzucha, gorączka oraz znaczne osłabienie. Niekiedy objawom tym towarzyszą nudności i wymioty. Dolegliwości mogą wystąpić w trakcie przyjmowania antybiotyków lub 7-10 dni po zakończeniu leczenia.

Kontaktu z lekarzem wymaga:
Nasilona biegunka u osoby, która przyjmuje antybiotyki lub niedawno przestała je przyjmować, szczególnie jeśli towarzyszą jej bóle brzucha. Niezbyt nasilona biegunka, która nie wymaga leczenia, występuje u około 5-10% osób przyjmujących antybiotyki.

Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
Osłabienie, odwodnienie, gorączka u osoby z biegunką, która przyjmuje antybiotyki lub niedawno przestała je przyjmować.
Przyczyny  ->
Wystąpienie choroby jest najczęściej wynikiem nałożenia się ostrego niedokrwienia jelit i działania toksyn bakteryjnych. Chorują zwykle osoby starsze, z niewydolnością krążenia, leczone antybiotykami, u których przejściowo (np. w czasie zabiegu operacyjnego lub zaraz po nim) dochodzi do pogorszenia ukrwienia jelita. Antybiotyki niszczą prawidłową florę bakteryjną jelita i prowadzą do namnażania się szczepów, które są na nie oporne. Najgroźniejsza jest bakteria o nazwie Clostridium difficile, która produkuje toksynę wywołującą owrzodzenia i martwicę błony śluzowej jelita, oraz antybiotykooporne szczepy gronkowca złocistego. Objawy choroby są wynikiem odwodnienia organizmu oraz przechodzenia bakterii i toksyn do krwi, co prowadzi do uogólnionego zakażenia.
U młodych, zdrowych osób również dochodzi do nadmiernego rozplemu Clostridium difficile jako powikłania po antybiotykoterapii, ale ma ono zwykle mniej dramatyczny przebieg. Bóle brzucha mogą nie występować, biegunka jest łagodna, niekoniecznie z domieszką krwi i nie prowadzi do pogorszenia stanu ogólnego. Leczenie nie jest wówczas konieczne.
Zapobieganie  ->
Nie istnieją żadne specjalne metody zapobiegania.
Przebieg  ->
Rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego jest ciężką chorobą, która nawet przy wczesnym rozpoznaniu i optymalnym leczeniu może doprowadzić do zgonu.
W łagodnych postaciach zakażenia Clostridium difficile leczenie prowadzi do szybkiego ustąpienia dolegliwości.
Powikłania  ->
  • Zapalenie otrzewnej
  • Niedrożność jelit (porażenna)
  • Perforacja (przedziurawienie) jelita
  • Wstrząs i zgon
  • Badania  ->
    W ciężkich przypadkach o rozpoznaniu decydują przede wszystkim objawy u osoby z obecnością czynników ryzyka. W przypadku biegunki bada się kał na obecność bakterii i ich toksyn. Wykonuje się także rektoskopię, czyli wziernikowanie odbytnicy.
    Cel leczenia  ->
    Celem leczenia jest eliminacja chorobotwórczego drobnoustroju z organizmu.
    Leczenie  ->
    Zalecenia ogólne
    Jeśli w trakcie przyjmowania antybiotyków pojawiła się nasilona biegunka z towarzyszącym bólem brzucha, leczenie należy przerwać i skontaktować się z lekarzem. W ciężkich przypadkach, przy objawach odwodnienia, leczenie odbywa się w szpitalu i polega na odżywianiu i stosowaniu antybiotyków drogą dożylną. Przy łagodnych objawach można pozostać w domu.
    Nie wolno na własną rękę przyjmować leków o działaniu zapierającym.
    W przypadku nasilonej biegunki stosuje się dietę kleikową, a następnie lekkostrawną (potrawy wyłącznie gotowane, z ograniczeniem tłuszczów) i po kilku dniach normalną.
    Aktywność zawodową i fizyczną można podjąć po całkowitym ustąpieniu dolegliwości.

    Leczenie farmakologiczne
    Antybiotyk stosowany przy zakażeniu Clostridium difficile to metronidazol, a przy braku poprawy – wankomycyna.
    Ponadto stosuje się płyny dożylnie, a w ciężkich przypadkach całkowite żywienie pozajelitowe.
    Podpis  ->
    Opracowała
    lek. med. Edyta Zagórowicz

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.