21 listopada 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego,
blok przewodnictwa w sercu, blok serca
Opis  ->
Jest to występujące stale lub okresowo zaburzenie w przewodzeniu impulsów elektrycznych pomiędzy przedsionkami i komorami serca. Istnieją bloki I, II i III stopnia.
Blok I stopnia charakteryzuje się synchronizacją skurczu przedsionków i komór serca, a impulsy elektryczne są tylko przewodzone wolniej.
W bloku II stopnia nie każdemu skurczowi przedsionków towarzyszy skurcz komór, jednak te które występują po sobie, są zsynchronizowane.
W bloku III stopnia przedsionki i komory kurczą się niezależnie od siebie, co jest spowodowane całkowitym brakiem przewodzenia impulsów pomiędzy nimi.
Objawy  ->
W bloku I stopnia i mniej zaawansowanych postaciach bloku II stopnia może nie być żadnych objawów odczuwanych przez pacjenta. W zależności od zaawansowania bloku mogą pojawić się następujące objawy: wolna, nieregularna akcja serca, zawroty głowy, nadmierne zmęczenie, omdlenia, pełna utrata przytomności, bóle dławicowe, mdłości.

Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
Wystąpienie jakiegokolwiek objawu wymienionego powyżej u pacjentów ze stwierdzonym blokiem przedsionkowo-komorowym lub nasilenie się dotychczas występujących objawów.
Przyczyny  ->
Czynniki sprzyjające zachorowaniu
Na wystąpienie zaburzeń przewodnictwa narażone są osoby, u których stwierdzono:
  • Chorobę niedokrwienną serca
  • Niewydolność krążenia
  • Zawał mięśnia serca
  • Zapalenie mięśnia serca
  • Wrodzone wady serca
  • Zaburzenia elektrolitowe (zwykle zbyt wysoki lub zbyt niski poziom potasu we krwi)
  • Przedawkowanie takich leków, jak beta-adrenolityki, digoksyna, blokery kanału wapniowego i inne
  • Zapobieganie  ->
  • Prawidłowe leczenie chorób mogących doprowadzić do wystąpienia bloku przewodnictwa przedsionkowo-komorowego
  • Stosowne do wskazówek lekarza dawkowanie leków mogących spowodować pojawienie się bloku przewodnictwa
  • Kontrolne badania poziomu potasu we krwi w przypadku zażywania wyżej wymienionych leków
  • Przebieg  ->
    W przypadku mniej zaawansowanych bloków przewodnictwa i częstych kontroli lekarskich nie dochodzi zwykle do groźnych dla życia powikłań. W przypadku braku odpowiedniego leczenia zaawansowanych postaci bloków II i III stopnia może dojść do zatrzymania krążenia i śmierci pacjenta.
    Powikłania  ->
  • Udar niedokrwienny mózgu
  • Ostra niewydolność krążenia
  • Zatrzymanie akcji serca i śmierć
  • Badania  ->
  • EKG i monitorowanie EKG metodą Holtera
  • Badanie stężenia elektrolitów we krwi
  • Cel leczenia  ->
    Celem leczenia jest przywrócenie prawidłowego przewodnictwa pomiędzy przedsionkami i komorami poprzez leczenie chorób, które doprowadziły do pojawienia się bloku.
    Jeśli nie jest to możliwe, należy dążyć do osiągnięcia odpowiedniej, podstawowej częstości serca, zapewniającej komfort pacjentowi.
    Leczenie  ->
    Zalecenia ogólne
    Diagnostyka i leczenie bloków przewodzenia powinny odbywać się w warunkach szpitalnych. W przypadku zaawansowanych bloków przewodnictwa wskazane jest przebywanie w warunkach oddziału intensywnego nadzoru lekarskiego.
    Zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną, ale w przypadku zaawansowanych bloków przewodnictwa - do czasu zastosowania odpowiedniego leczenia – aktywność może być ograniczona do przebywania w łóżku.
    Z diety powinny zostać wyeliminowane środki dodatkowo zaburzające pracę serca – alkohol oraz kofeina.

    Leczenie farmakologiczne
    Stosuje się leki zwiększające ilość impulsów przechodzących do komór, ale ich przewlekłe stosowanie cechuje się małą skutecznością i jest obarczone wieloma działaniami niepożądanymi. Należy unikać leków nasilających blok przedsionkowo-komorowy, jak beta-blokery, digoksyna, niektóre leki z grupy blokerów kanału wapniowego.
    Leczenie operacyjne  ->
    W przypadku zaawansowanego bloku II stopnia i bloku III stopnia przeprowadza się zabieg wszczepienia stymulatora serca. Stymulator synchronizuje skurcze przedsionków ze skurczami komór, zapewnia również prawidłową podstawową częstość akcji serca.
    Podpis  ->
    Opracował
    lek. med. Wiktor Kuliczkowski

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.