12 listopada 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Endokardit
Opis  ->
Jest to proces zapalny rozwijający się na wsierdziu – specjalnej warstwie pokrywającej od wewnątrz mięsień serca i zastawki.
Objawy  ->
Wczesnymi objawami zapalenia wsierdzia są:
  • Osłabienie, przemijające stany podgorączkowe, dreszcze, nadmierne pocenie się, szczególnie nocą, dolegliwości bólowe ze strony mięśni, stawów i kości, utrata masy ciała
    Późnymi objawami zaawansowanego zapalenia wsierdzia są:
  • Wysoka gorączka i dreszcze, szybsze męczenie się, duszność, obrzęki kończyn dolnych, płyn zbierający się w jamie brzusznej, czasem w jamie opłucnowej i worku osierdziowym, szybka, regularna lub nieregularna akcja serca, powiększenie śledziony i wątroby, krew w moczu, bóle zamostkowe

    Kontaktu z lekarzem wymaga:
  • Jakakolwiek przewlekająca się infekcja z objawami wymienionymi powyżej

    Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
    Pojawienie się narastających objawów niewydolności krążenia z wysoką gorączka, w szczególności u pacjentów ze sztuczną zastawką/zastawkami serca.
  • Przyczyny  ->
    Infekcja bakteryjna lub procedury medyczne związane z naruszeniem ciągłości tkanek doprowadzają zwykle do kilkugodzinnej bakteriemii, tzn. obecności bakterii we krwi. Po przedostaniu się do krwi bakterie mogą osiedlić się na wsierdziu pokrywającym wnętrze serca, w tym na zastawkach. Mogą również osiedlić się na sztucznych zastawkach serca.
    W następstwie osiedlenia się bakterii i ich namnażania dochodzi do miejscowego procesu zapalnego, który może doprowadzić do zniszczenia objętych nim struktur. Ryzyko zachorowania na zapalenie wsierdzia wzrasta wraz ze stopniem wcześniejszego uszkodzenia zastawek naturalnych serca (np. w przebiegu gorączki reumatycznej) i jest większe przy obecności sztucznych zastawek w sercu lub obecności cewników w jamach serca.
    Ryzyko jest duże również podczas długiego utrzymywania w żyłach różnych cewników, u narkomanów stosujących niesterylny sprzęt do wstrzykiwań narkotyków, u osób nadużywających alkoholu i u pacjentów z obniżoną odpornością.
    Zapobieganie  ->
  • Stosowanie antybiotyków u pacjentów ze zmianami na zastawkach lub ze sztucznymi zastawkami przed zabiegami medycznymi, w czasie których dochodzi do naruszenia ciąglości tkanek (wyrwanie zęba, operacje chirurgiczne)
  • Ograniczenie lub rezygnacja ze spożywania alkoholu
  • Używanie sterylnego sprzętu do wstrzykiwań dożylnych
  • Częsta wymiana wkłucia dożylnego (wenflonu) w czasie przewlekłego leczenia
  • Przebieg  ->
    W przypadku szybko podjętego leczenia wyleczenie następuje w ciągu kilku tygodni. Jeśli moment rozpoczęcia leczenia zostanie odłożony w czasie, może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia struktur serca, rozprzestrzenienia się zapalenia na cały mięsień serca i następowej niewydolności krążenia.
    Powikłania  ->
  • Zatory narządowe w wyniku odrywania się skrzeplin z zapalnie zmienionego wsierdzia
  • Ropnie narządowe w wyniku odrywania się zakarzonych skrzeplin
  • Zaburzenia rytmu serca
  • Niewydolność krążenia
  • Zapalenie mięśnia serca
  • Posocznica
  • Badania  ->
    Wykonuje się: posiewy krwi z oznaczeniem wrażliwości wyhodowanych bakterii na antybiotyki (tzw. antybiogram), echokardiografię, EKG, RTG klatki piersiowej, badania składu krwi.
    Cel leczenia  ->
    Celem leczenia jest wykrycie organizmu wywołującego zapalenie wsierdzia i jego eliminacja.
    Dodatkowo stosuje się leki wspomagające układ krążenia w przypadku rozwinięcia się niewydolności krążenia.
    Leczenie  ->
    Zalecenia ogólne
    W okresie początkowym konieczne są bezwzględny pobyt w szpitalu i terapia dożylna kilkoma antybiotykami. Aktywność fizyczna w początkowym okresie musi być ograniczona do minimum, następnie powoli w miarę powrotu sił może być stopniowo zwiększana. Dieta, w przypadku pojawienia się niewydolności krążenia, powinna zawierać małe ilości soli kuchennej.

    Leczenie farmakologiczne
    Podstawowe znaczenie mają antybiotyki, zwykle stosuje się dwa, a nawet trzy. Na początku obowiązuje leczenie dożylne, następnie można rozpocząć terapię doustną. Leczenie trwa kilka tygodni. Dodatkowo w przypadku pojawienia się niewydolności krążenia stosuje się leki odpowiednie dla tego schorzenia.
    Leczenie operacyjne  ->
    W przypadku rozległego procesu umiejscowionego na zastawkach naturalnych lub sztucznych wykonuje się wymianę zastawek.
    Podpis  ->
    Opracował
    lek. med. Wiktor Kuliczkowski

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.