Opis objawu
Uraz głowy może przebiegać z utratą przytomności lub bez niej, często także bez innych wyraźnych objawów. Dość często ciężkim i niebezpiecznym urazom głowy początkowo nie towarzyszą żadne lub prawie żadne objawy i dlatego ta właśnie grupa urazów zajmuje w medycynie szczególne miejsce i wymaga zwiększonej uwagi.
Nasilenie dolegliwości i ich charakter zależą od rozległości urazu. Często jednak niebezpieczne urazy głowy nie pozostawiają żadnych zewnętrznych śladów. Brak rany lub opuchlizny w miejscu urazu głowy nie zawsze oznacza, że był to uraz błahy. Należy pamiętać, że nawet w przypadku bardzo poważnych urazów głowy początkowo można nie stwierdzać żadnego z takich objawów, jak:Zawroty głowy, zaburzenia orientacji
Bóle głowy o różnym nasileniu
Nudności i wymioty
Zamazane pole widzenia
Zaburzenia pamięci zwykle obejmujące okres bezpośrednio przed i po urazie
Utrata przytomności w trakcie urazu; najczęściej jest ona krótkotrwała
Nierówna średnica źrenic
Podenerwowanie
Rany, często obficie krwawiące w obrębie twarzy lub skóry owłosionej głowy
Nasilenie dolegliwości i ich charakter zależą od rozległości urazu. Często jednak niebezpieczne urazy głowy nie pozostawiają żadnych zewnętrznych śladów. Brak rany lub opuchlizny w miejscu urazu głowy nie zawsze oznacza, że był to uraz błahy. Należy pamiętać, że nawet w przypadku bardzo poważnych urazów głowy początkowo można nie stwierdzać żadnego z takich objawów, jak:
Kiedy należy skontaktować się z lekarzem
Każdy przypadek urazu głowy, szczególnie z utratą przytomności lub którymkolwiek z wymienionych powyżej objawów wymaga kontroli lekarskiej, starannego badania chorego, czasem wykonania prostych badań dodatkowych. Pomoc lekarska jest także konieczna w przypadku, gdy po urazie głowy, nawet wcześniej uznanym przez lekarza za niegroźny, pojawi się którykolwiek z poniższych objawów:
Wymioty
Nierówna sprawność, siła lub czucie w kończynach
Wzrost temperatury powyżej 37,8° C Celsjusza
Sztywność (ograniczenie ruchomości) karku (szyi)
Nierówna średnica lub kształt źrenic
Drgawki
Wyraźne pobudzenie, niepokój
Silny, trudny do wytrzymania ból głowy, trwający dłużej niż cztery godziny po urazie i nie ustępujący po dostępnych w aptece bez recepty lekach przeciwbólowych
Zaburzenia świadomości lub dezorientacja
Zalecenia ogólne
Leczenie
Leczenie farmakologiczne ma ograniczone znaczenie w postępowaniu z chorymi po urazie głowy, jednak w razie konieczności stosuje się:
Środki przeciwbólowe
Leki poprawiające krążenie krwi w obrębie mózgu
Środki poprawiające pamięć
Leki zmniejszające ewentualny obrzęk mózgu
Podpis
Opracował
lek. med. Robert Olewiński
lek. med. Robert Olewiński
Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.