04 grudnia 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Wskazania do zabiegu  ->
  • Znieczulenie ogólne do zabiegu operacyjnego
  • Stany, w których pacjent nie może sam oddychać albo oddychanie jest znacznie utrudnione i nieefektywne
  • Przeciwwskazania do zabiegu  ->
    Właściwie nie istnieją żadne przeciwwskazania; jest to zabieg wykonywany dla ratowania życia. Może się jednak zdarzyć, że wykonanie intubacji jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, co wymaga zastosowanie innych metod udrożnienia dróg oddechowych.
    Cel zabiegu  ->
    Celem zabiegu jest zapewnienie drożności dróg oddechowych oraz umożliwienie prowadzenia oddechu sztucznego (wentylacji mechanicznej).
    Przygotowanie  ->
    Jeśli zabieg wykonywany jest planowo, przygotowanie polega na upewnieniu się, czy żołądek jest pusty, oraz na podaniu leków, których działanie ma ułatwić zaintubowanie pacjenta przy jednoczesnym zapewnieniu mu maksymalnego komfortu. Pacjent zwykle śpi i nie jest świadomy samego zabiegu.
    Opis zabiegu  ->
    Lekarz wprowadza przez usta lub nos pacjenta rurkę wykonaną z tworzywa sztucznego (tzw. rurkę intubacyjną) aż do tchawicy. Jej szerokość i długość jest dostosowana do wymiarów dróg oddechowych pacjenta. Rurka zostaje mocno przyklejona plastrami do nosa i policzka pacjenta, co stabilizuje ją w jednej pozycji. Drugi koniec rurki zostaje podłączony do respiratora, czyli urządzenia pomagającego w oddychaniu lub też oddychającego za pacjenta. Dziecko pozostaje zaintubowane tak długo, jak wymaga tego jego stan (czas trwania zabiegu operacyjnego i narkozy, ciężkie schorzenie uniemożliwiające lub utrudniające oddychanie).
    Możliwe powikłania  ->
  • Uszkodzenie tkanek miękkich dróg oddechowych (krtani, tylnej części gardła, jamy nosowej), które zwykle objawia się niewielkim przejściowym krwawieniem
  • Pointubacyjny obrzęk krtani z przejściowymi trudnościami w oddychaniu lub mówieniu, które wymagają dodatkowych zabiegów (inhalacje, leki)
  • Trwałe uszkodzenie strun głosowych objawiające się chrypką – sporadycznie
  • Uszkodzenia dziąseł lub zębów przez laryngoskop (narzędzie służące do przytrzymania języka w trakcie intubacji) – sporadycznie Zwykle przyczyna powikłań tkwi w nietypowej budowie jamy ustnej i górnego odcinka dróg oddechowych, które sprawiają, że zabieg jest technicznie trudny do wykonania.
  • Podpis  ->
    Opracowała
    dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.