04 grudnia 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Przetoczenie krwi, transfuzja krwi
Wskazania do zabiegu  ->
Niedokrwistość (anemizacja) czyli niewystarczająca ilość krążącej krwi.
Przeciwwskazania do zabiegu  ->
Brak istotnych przeciwwskazań.
Cel zabiegu  ->
Zabieg wykonuje się w celu:
  • Uzupełnienia niedoboru krwi, a pośrednio uzyskuje się:
    – poprawę „dowozu” tlenu do tkanek
    – lepsze wypełnienie naczyń – wzrost ciśnienia krwi
  • Przygotowanie  ->
    Wymagane jest oznaczenie grupy krwi dziecka, a jeśli jest to noworodek lub niemowlę w pierwszych trzech miesiącach życia, należy również oznaczyć grupę krwi matki i obecność ewentualnych przeciwciał w krążeniu dziecka.
    Krew do przetoczenia ma zwykle taką samą grupę jak krew dziecka; jednak w przypadku niemowląt do trzeciego miesiąca życia, przy określonym układzie grupowym matki i dziecka, krew do przetoczenia musi być specjalnie przygotowana z dobranych krwinek zawieszonych w dopasowanym grupowo osoczu. Produkt taki nosi nazwę hemopreparatu i do jego przygotowania wymagane jest pobranie świeżej krwi od matki i dziecka celem wykonania prób krzyżowych.
    Opis zabiegu  ->
    Transfuzja polega na połączeniu wenflonu („miękka” igła) z workiem zawierającym przygotowaną do przetoczenia krew. Zwykle zabieg trwa około 3 godzin, w trakcie których (jak też przez kilka kolejnych godzin) dziecko jest obserwowane pod kątem wystąpienia reakcji uczuleniowej. Po zakończeniu transfuzji wenflon jest usuwany.
    Możliwe powikłania  ->
  • Najpoważniejszym powikłaniem jest wystąpienie reakcji uczuleniowej na przetaczaną krew. Może ona wystąpić pomimo tego, że krew została właściwie dobrana i skrzyżowana (badanie określające, czy krew ma odpowiednią dla danego pacjenta grupę) i wynika z faktu, że w krwi zawarte są różne białka, które mogą działać jak alergen (czyli czynnik uczulający). Objawy reakcji uczuleniowej mogą ograniczać się jedynie do przyspieszenia akcji serca lub wzrostu temperatury ciała, ale mogą też przybrać postać wstrząsu (spadek ciśnienia krwi, zimny pot)
  • Zarażenie chorobami wirusowymi (AIDS, cytomegalia, zapalenie wątroby typu B lub C) – krew przetaczana jest badana w kierunku chorób zakaźnych, jednak sporadycznie może się zdarzyć, że będzie ona zawierać chorobotwórcze drobnoustroje, których wykrycie było niemożliwe
  • Podpis  ->
    Opracowała
    dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.