Synonimy
Krwawy pomiar (monitorowanie) ciśnienia
Wskazania do zabiegu
Przeciwwskazania do zabiegu
Znacznego stopnia zaburzenia krzepnięcia krwi.
Cel zabiegu
Celem zabiegu jest uzyskanie stałego i dobrego dostępu do tętnicy, potrzebnego najczęściej do dokładnej oceny ciśnienia tętniczego.
Przygotowanie
Przed zabiegiem należy prawidłowo ułożyć pacjenta, aby dostęp do nakłuwanej tętnicy był jak najlepszy. Pacjent przed rozpoczęciem kaniulacji otrzymuje, jeśli wymaga tego jego stan, środki uspokajające i przeciw bólowe.
Opis zabiegu
Miejsce nakłucia (zwykle nadgarstek lub pacha) są odkażane środkiem dezynfekcyjnym. Lekarz wyczuwa tętno pacjenta, ustala przebieg tętnicy, a następnie nakłuwa ją za pomocą wenflonu. Igłę usuwa się niezwłocznie, a w naczyniu pozostawiany jest jedynie miękki, plastikowy cewnik. Do końcówki cewnika dołącza się układ dreników wypełnionych płynem. Wartość ciśnienia odczytuje się na monitorze. Gdy pomiar ciśnienia nie jest już potrzebny, cewnik zostaje usunięty z tętnicy, a miejsce nakłucia zabezpieczone opatrunkiem. Krwawienie jest zwykle krótkotrwałe.
Możliwe powikłania
Podpis
Opracowała
dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek
dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek
Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.