03 grudnia 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Kroplówka, nawadnianie pozajelitowe
Wskazania do zabiegu  ->
  • Odwodnienie wymagające szybkiego wyrównania
  • Stan, w którym przyjmowanie płynów drogą doustną nie jest możliwe
  • Przeciwwskazania do zabiegu  ->
    Brak istotnych przeciwwskazań.
    Cel zabiegu  ->
    Nawadnianie dożylne stosuje się w celu:
  • Utrzymania prawidłowego bilansu wodnego pacjenta
  • Dostarczenia glukozy (podstawowego źródła energii) i wyrównania zaburzeń w stężeniu jonów we krwi. Dla prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiednią ilość płynów, które tracone są z moczem, kałem, potem i oddechem, a także odparowują przez skórę. Konieczne jest również dostarczenie energii i zapewnienie właściwego poziomu jonów. Brak lub niedobór płynów powoduje szereg zaburzeń, łącznie ze spadkiem ciśnienia krwi i nieprawidłową czynnością serca. Odwodnienie może nastąpić gwałtownie (np. krwotok po urazie) lub stopniowo (biegunka, wymioty, nie przyjmowanie pokarmów doustnie wskutek ciężkiej choroby). Im młodsze jest dziecko, tym gwałtowniejsze są objawy wynikające z odwodnienia.
  • Przygotowanie  ->
    Warunkiem koniecznym do prowadzenia nawadniania pozajelitowego jest założenie wejścia dożylnego, czyli nakłucie żyły wenflonem. Wenflon składa się z krótkiej i cienkiej plastikowej rurki, w środku której znajduje się igła. Po wprowadzeniu igły do żyły, jest ona usuwana, a w naczyniu pozostaje tylko miękka rurka.
    Opis zabiegu  ->
    Koniec wenflonu łączy się z drenem kroplówki. Płyn jest dostarczany pacjentowi ze specjalnego worka, butelki lub strzykawką, z określoną przez lekarza prędkością. Skład przetaczanego płynu ustala lekarz na podstawie badania krwi. Gdy nawadnianie dożylne nie jest już dłużej potrzebne, usuwa się wenflon, a miejsce wkłucia zabezpiecza opatrunkiem.
    Możliwe powikłania  ->
  • Wynaczynienie – podawany płyn dostaje się poza żyłę powodując zaczerwienienie i obrzęk tkanek, zwykle ustępuje samoistnie po kilku godzinach lub pod wpływem wilgotnego okładu
  • Krwawienie z naczynia w trakcie zakładania wejścia dożylnego (może być spowodowane zwiększoną kruchością naczyń – typowe dla niektórych stanów chorobowych); powstały krwiak i zasinienie ustępuje bez powikłań po kilku- kilkunastu dniach
  • Zaburzenia wynikające z nieprawidłowego składu przetaczanych płynów
  • Zakażenie miejsca wkłucia lub zakażenie krwi
  • Podpis  ->
    Opracowała
    dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.