Synonimy
CPAP nosowy, dodatnie ciśnienie końcowo-wydechowe
Wskazania do zabiegu
Niewydolność oddechowa u noworodka, szczególnie u wcześniaka.
Przeciwwskazania do zabiegu
Cel zabiegu
Metoda ta ułatwia oddychanie poprzez utrzymanie podwyższonego ciśnienia w drogach oddechowych w trakcie wydechu dziecka, co zapobiega zapadaniu się pęcherzyków płucnych i ułatwia kolejny wdech.
Przygotowanie
Stwierdzenie niewydolności oddechowej spełniającej kryteria włączenia nCPAP pozwala na natychmiastowe zastosowanie tej metody. Przygotowanie polega na dobrym umocowaniu kaniul donosowych, co wymaga najczęściej włożenia na główkę dziecka czapeczki, do której przymocowuje się zestaw nCPAP.
Opis zabiegu
Do noska dziecka włożone zostają dwie krótkie rureczki wykonane z miękkiego plastiku, przez które przepływa mieszanina powietrza z tlenem lub samo powietrze. Rureczki, przypięte do czapeczki dziecka, połączone zostają z układem lekkich rur dochodzących do respiratora. Takie rozwiązanie umożliwia dziecku swobodne ruchy głową, a jednocześnie zapewnia stałe wspomaganie oddychania. Respirator zapewnia przepływ gazów pod odpowiednim ciśnieniem, co ułatwia oddychanie i chroni przed zapadaniem się pęcherzyków płucnych w trakcie wydechu. Dziecko oddycha samodzielnie, a układ nCPAP tylko ułatwia mu tę czynność.
Możliwe powikłania
Podpis
Opracowała
dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek
dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek
Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.