Synonimy

TPN, odżywianie dożylne
Wskazania do zabiegu

Stany, w których odżywianie dziecka poprzez przewód pokarmowy jest całkowicie niemożliwe.
Przeciwwskazania do zabiegu

Brak istotnych przeciwwskazań.
Cel zabiegu

Celem tego zabiegu jest dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych (białek, węglowodanów i tłuszczy) wraz z witaminami i pierwiastkami śladowymi.
Przygotowanie

Przygotowanie do zabiegu polega na założeniu wejścia dożylnego, najlepiej cewnika do dużej żyły (centralnej).
Opis zabiegu

Wszystkie składniki pokarmowe wraz z witaminami i pierwiastkami śladowymi zostają połączone w specjalnym jałowym worku lub butelce w ilości i proporcjach ustalonych przez lekarza, a następnie poprzez wejście dożylne są przetaczane pacjentowi. Żywienie pozajelitowe, czyli dożylne może być stosowane u dzieci przewlekle chorych, które przebywają w domu (po uprzednim przeszkoleniu rodziców); w takich sytuacjach korzysta się zwykle z gotowych preparatów. Stosowanie żywienia pozajelitowego wymaga okresowych badań kontrolnych krwi obwodowej, celem stwierdzenia czy podawane substancje odżywcze (ich ilość) są wystarczające dla pacjenta i nie powodują zaburzeń metabolicznych.
Możliwe powikłania

Podpis

Opracowała
dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek
dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek
Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.